Kayabaşı Evden Eve Nakliyat

Yeni bir yazıdan daha herkese merhaba.. İstanbul’un marka ilçesi Başakşehir’den sizlere bahsetmeye devam ediyoruz. Anlata anlata bitiremediğimiz, anlatması da yaşaması da bir başka keyifli olan ilçemizin semtlerinden biri de Kayabaşı.

Eski adı Ayayorgi olan köy yeri 1924 yılında Lozan Antlaşması gereği Selanik vilayeti Drama livası Kovitsa[4] Köyü’nden mübadele yoluyla Türkiye’ye getirilen Türkler’in, Mustafa Kemal Atatürk’ün mübadele nedeniyle Rumların bıraktığı yerleri işaret ederek, “Gidin ve oraya yerleşin.” sözü üzerine köy yerleşim birimine dönmüştür.

Söz konusu Kovitsa köyünden Mahmut Şevket Paşa köyü ne ve Turgutlu ve Orhangazi’ye yerleşenler olmuştur. Kayabaşı köyünde Rumlardan kalma su kuyusu ve su kanallarına ait kalıntılar bulunmaktadır. Coğrafi açıdan toprak zemininin kayalık olmasından ötürü Türkçede Kayabaşı adını almış tarihi bir köydür.

1985 yılından sonra köy statüsü kaldırılmış ve mahalleye dönüştürülmüştür. Mahalle 2000 yılından itibaren Bahçeşehir mahallesi gibi toplu konut projeleri çerçevesinde yapılaşmaya açıldığı için içerisinde planlı bir şekilde büyümüştür.

Siz de İstanbul’un en planlı gelişen noktası olan Başakşehir’in bu güzel semtinde yaşamak istiyorsanız taşınma işini bize bırakın. Uzman ekiplerimiz sizin mutluluğunuz içinden ellerinden gelen gayreti gösterecektir.